Potrebujete vypracovať všeobecné obchodné podmienky pre váš obchod?

Čo od Vás vyžaduje zákon?

Pre každého kto prevádzkuje E-shop je potrebné aby mal správne vypracované Všeobecné obchodné podmienky a Reklamačný poriadok. Na základe tejto dokumentácie, ktorú je potrebné mať zverejnenú na svojej stránke prebieha celý proces nákupu tovaru a služieb a následne ich možná reklamácia, preto je povinné mať dané dokumenty v súlade so zákonom. Úlohou VOP a RP je ochraňovať práva spotrebiteľa a predajcu.

Kto vykonáva kontrolu?

Slovenská obchodná inšpekcia.

Koľko eshopov sa to týka?

Aké sú sankcie za porušenie podmienok?

Ak pri kontrole vášho e-shopu zistí SOI, že vám v obchodných podmienkach chýbajú predpísané informácie alebo zákazníka vyžadujete neprípustné dodržiavanie podmienok (napríklad kratšiu záručnú dobu než stanovuje zákon), potom vám za to udelí pokutu. Prvé pokuty môžete očakávať v stovkách EUR, pri opakovanom porušení sa pokuty môžu zvýšiť (až do 66 400 EUR). A samozrejme sa váš e-shop dostane do správy SOI, ktoré inšpekcia zverejňuje na svojom webe.

Nie ste si istý, ktoré povinnosti sa Vás týkaju?

Spracúvate osobné údaje svojích zamestnancov, klientov, návštevníkov (webovej lokality, fyzickeho miesta - kamery: fotka/video)?

Máte eshop alebo predávate tovar/služby na diaľku?

Máte prepojené niektoré spoločnosti alebo robíte transakcie v skupine?

Je vaša prevádzka rozlohou nad 100m²?

Pracujete s financiami (Príklady: účtovník, daňový poradca, realitný maklér, notár, audítor, advokát, bankár, finančný poradca a pod.)?