Ako si chrániť oči pri práci s počítačom

od | nov 21, 2017 | BOZP | 0 komentárov

Aj vy pracujete často za počítačom? Stáva sa vám, že niekedy pociťujete suchosť, trenie, pálenie, máte pocit cudzieho telieska v oku alebo máte niekedy aj červené oči? Tieto stavy vôbec nie sú normálne a všetko sú to príznaky syndrómu suchého oka. Suché oko vzniká z nedostatočného zvlhčovania oka žmurkaním. Zdravé oko žmurká 10- až 15-krát za minútu, pri práci s počítačom často aj o polovicu menej. Problém je, že sa pozeráme do svietiaceho objektu a vtedy človek prirodzene menej žmurká. Druhý problém je, že duševná práca si vyžaduje naše sústredenie a vtedy človek prirodzene opäť menej žmurká. Robil sa výskum, ako ľudia žmurkajú pri čítaní alebo počítaní príkladov. Zistilo sa, že človek pri čítaní väčšinou žmurkne pri interpunkčnom znamienku alebo pri vypočítaní výsledku. Kognitívna činnosť ovplyvňuje naše žmurkanie. Napríklad pri rozhovore s druhým človekom sa môže frekvencia žmurkania aj zdvojnásobiť.

Tým, že nežmurkáme, sú naše oči často suché, čo spôsobuje zdravotné ťažkosti. Klíma a kontaktné šošovky vedia situáciu ešte viac zhoršiť. Niektorí ľudia majú zdravú frekvenciu žmurkania, ale ich žmurknutie nemusí byť úplné, čo znamená, že viečka sa nemusia dotknúť. Vtedy majú ľudia tiež suché oko, pretože len pri dotknutí viečok sa rozotiera tretia vrstva slzného filmu, ktorá chráni oko pred vysušovaním.

Oftalmológovia často predpisujú umelé očné slzy, ktoré potláčajú symptómy, avšak nebojujú proti príčine problému, ktorým je nízka frekvencia alebo neúplnosť žmurkania. Človek sa len ťažko prinúti viac žmurkať. Existuje unikátne softvérové riešenie zo Slovenska, ktoré sa snaží naučiť človeka viac žmurkať. Program Eyeblink používa webkameru a meria frekvenciu žmurkania, čím informuje používateľa o zdravotnom stave očí. Eyeblink vie človeka aj nabádať ku žmurkaniu, či už pravidelnou pripomienkou bez použitia kamery alebo interaktívnou pripomienkou, ktorá sa vysúva iba v prípade nízkej frekvencie žmurkania a zmizne okamžite po detegovaní žmurknutia. Podľa výskumov je človek schopný naučiť sa viac žmurkať a upraviť si dokonca aj úplnosť žmurkania, pretože vedomé žmurknutia sú väčšinou úplné. Okrem tréningu sa Eyeblink snaží šetriť oči človeka tým, že automaticky nastavuje jas monitora tak, aby to bolo príjemné pre oči na základe osvetlenia v miestnosti. Je to veľmi praktické najmä pri externých monitoroch, kedy sa človeku nechce hľadať v položkách menu úpravu jasu.

Viac informácií na www.blinkingmatters.com/sk

Andrej Fogelton
autor Eyeblink-u

jazyková korektúra
Peter Jašo