Tento rebríček som zostavil na základe svojích osobných skúseností s hrozbami, či už v online svete alebo offline. Na prvé miesto by som nasadil práve generátor hesiel, keďže dnes sa ľudia veľa rôzne registrujú a úniky údajov sú stále častejšie, či už hlásene alebo aj neohlásené. Funguje to na princípe – mať všade iné heslo a z pohľadu GDPR je to dobra heslová politika a určite vám to prída bod k dobru pri kontrole.

 

Druhé miesto platí pre dobrý antivírus a dobrý myslím, skôr platenú verziu, ktorá vás dokáže lepšie upozorniť na hrozbu ako zapracovaný AV program, napríklad aj od Microsoftu priamo vo Windowse. Na ten sa aj hackeri viac sústredia, keďže je tak masívne distribuovaný a bod k dobru za neho síce aj tak dostanete, avšak nebudú to určite body dva od inšpektora nariadenia GDPR.

 

Číslo tri je šifrovanie. Šifrovanie je dobrá vec najmä pre takzvaných cestovateľov, ak si berú prácu zo sebou domov, tak zároveň nesú so sebou riziko úniku údajov. Riziko je menšie ak sa ku ním neoprávnená osoba nedostane, aj keď mu bude odcudzené prenosové médium. Ku tomu samozrejme platí aj vymazanie dát na diaľku – ak sa dá, tak je to len plus.

 

Štyri môže byť kľudne dvojfaktorová autentifikácia. Čo je viacero zariadení dokopy potrebných na prihlásenie (smartfón, PC). Nie je to však pre lenivých ale to skomplikuje život neoprávneným osobám.

 

V (ne)poslednom rade ešte privátne filtre by som odporučil pre bankový alebo zdravotnícky sektor, všade tam pokiaľ nie je vylúčená verejnosť alebo neoprávnené osoby z miesta výkonu spracúvania citlivých údajov IS. Aplikovať sa dá ľahko na monitory všetkých veľkostí vrátané laptopov. Lebo odpozerať sa dá naozaj kdečo.

 

Na úplný záver treba dodať: aktualizujte systémy a ak už niekde inzerujete používajte radšej virtuálne číslo. A ak vás už náhodou majú, začnite používať aj aplikáciu na filtrovanie hovorov ako „Zdvihnúť to?“. Tam vás už potom nebudú otravovať s bambusovými ponožkami, totiž majú celkom dobrú databázu otravovačov.